Udruženje žena iz Srbobrana – “Ruka spasa”, proslavilo je u nedelju, 28. jula 2024. godine, deset godina uspešnog i neprekidnog rada uz tamburaše, kako bi se predstavila modna revija sa modernim komadima odeće koje su izradile članice udruženja, a za koje su inspiraciju potražile u tradicionalnim nacionalnim motivima.
Sala Malog pozorišta je za ovu priliku mogla da primi samo stotinak posetilaca jer je njenim središnjim delom dominirala pista kojom su paradirali modeli u unikatnim modnim kreacijama, petnaestak dama, devojaka i dece iz opštine Srbobran.
Reviju je otvorio predsednik Opštine Srbobran, Radivoj Debeljački, koji je ovo, za jednu malu sredinu, nesvakidašnje dašavanje pratio iz prvog reda, u društvu Milene Alargić, zamenice predsednika SO Srbobran i brojnih drugih zvanica.
“Čast mi je što otvaram večerašnju modnu reviju, jer njom obeležavamo deset godina od kako je Udruženje ‘Ruka spasa’ otpočelo sa svojim aktivnostima. Čestitam vam ovaj veliki jubilej i nadam se da ćete još godinama trajati i da će se nastaviti uspešna saradnja sa lokalnom samoupravom na korist naše lokalne zajednice. Članice ovog udruženja, na čelu sa Savkom Lazić, zaista su vredne i trude se da na različite načine, pre svega humanim delovanjem, ali isto tako ulažući vreme da se očuva naša tradicija, utiču da Srbobran bude lepše mesto za život. Udruženje je poznato po ručnim radovima, dečijim radionicama, od sad i po modnoj reviji, ali ipak svi mi najbolje znamo ‘Ruku spasa’ po darivanju novorođene dece u našoj opštini, akcija koju zajedno sa lokalnom samoupravom neprekidno organizuje veći broj godina. Ono što ću i večeras naglasiti, je da će Opština Srbobran uvek pomagati i podržavati ovakve aktivnosti i truditi se da zajedno, sa različitim udruženjima, pomažemo našim sugrađanima”, rekao je Radivoj Debeljčki, nakon čega je dao znak da etno modna revija može početi.
Dok su modeli pokazivali kreacije, publika je sem vizuelnog užitka imala i zvučni, za šta su se potrudili članovi tamburaškog orkestra iz Turije, “Srce Bačke“, koji vodi Nemanja Šijačić. Udruženje “Ruka spasa” je članove orkestra nagradilo jednakim košuljama od belog srpskog platna koje su ukrašene tradicionalnim vezom, kako bi momci na svojim nastupima imali jedinstvene kostime inspirisane narodnim nošnjama.
Predsednica Udruženja “Ruka spasa“, Savka Lazić, je nakon revije zahvalnost uputila i Opštini Srbobran, brojnim drugim sponzorima i prijateljima udruženja, a posebno se zahvalila svojim vrednim koleginicama iz čijih spretnih ruku nastaju sve kreacije.
“Prelep je osećaj kad iza sebe imate deceniju uspešnog rada, a pogotovo kad je to nešto što činite iz ljubavi. Na tom putu je bilo važno imati podršku i zato na svakom mestu ističem da bez naših bliskih partnera ne bismo mogli da ostvarimo sve projekte koje pred sebe postavimo. Mnogo je lakše kad ti neko tako daje vetar u leđa, a takvih ljudi ima zaista puno. Mislim da smo za deset godina mnogo uradili i da ćemo u narednih deset učiniti još više, publika je mogla da čuje u našoj biografiji šta su to najveći poduhvati, a one manje humanitarne akcije nismo ni pominjali, jer ih je zaista mnogo.
Večerašnja etno modna revija, u kojoj prikazujemo haljine, košulje, tašne, kaiševe i druge modne detalje, zaista je poseban događaj za nas i predstavlja sam vrh onoga šta mi možemo i šta bismo želeli u budućnosti da radimo. Nadama se da ćemo uspeti u nameri da otvorimo svoju prodajnu stranicu, na kojoj će biti izloženi svi naši suveniri i drugi proizvodi ručne radinosti, a ako da bog, i u Srbobranu oživi turizam, otvorili bismo svoju suvenirnicu u kojoj bi svaki posetilac mogao da pronađe za sebe jedinstven upotrebni predmet koji će ga sećati na naše lepo mesto”, objasnila je Savka Lazić.
Nakon zvaničnog dela programa posetioci su pozvani da ostanu na zajedničkom druženju, gde je proslava rođendana nastavljena u ležernijem tonu.