Srbobranski atletski klub - SAK

Srbobranski atletski klub – SAK

Srbobranski atletski klub – SAK je jedno od brojnijih sportskih društava u opštini Srbobran, više desetina devojčica i dečaka školskog uzrasta redovno trenira i takmiči se tokom godine, a ne izostaju ni medalje, uglavnom sa stadiona u Srbiji, ali ne fali sjajnih odličija ni sa međunarodnih takmičenja.

70. godišnjicu postojanja Srbobranski Atletski klub je slavio 2. februara 2022. godine, što u suštini znači da je iza imena SAK duga istorija vredna pominjanja.

Kraljica sportova, atletika, ne naziva se slučajno tako, ona ima tendenciju formiranja zdravog i razvijenog tela kod svakog deteta koje je trenira. Ujedno je i osnova svih drugih sportova jer oni nastaju kombinovanjem radnji i pokreta koji su osnova pojedinačnih atletskih disciplina koje korene imaju još u antičkom dobu.

Kako svedoči Gergelj Brašnjo, trener kluba od privih dana, kasnije član upravnog odbora, Srbobranski atletski klub je osnovan davne 1952. godine u Šumici, gde su se i održavali treninzi. SAK je osnovan na predlog profesora fizičkog vaspitanja Brašnjo Đežea, a on je bio i prvi trener i ujedno vodio klub. Članstvo je na početku bilo malo, prvi se upisao Slavimir Ninkov, ali je s godinama rastao broj takmičara. Kamenorezac Rudolf Praks je bio prvi predsednik kluba, a neretko i finansijska podrška.

Nedugo po osnivanju počinju da se prave prvi veći rezultati na takmičenjima, 1955. atletičari SAK-a su bili 2. u SFR Jugoslaviji za uzrast U18, u disciplini 4 puta 100 metara štafetna trka, koji su trčali: Ferenc Nađ, Gašpar Sep, Antal Peter i Janoš Pulai.

U to vreme Srbobranski atletski klub se seli na Rajčur gde su postojale svlačionice nasleđene od FK “Napredak” (koji je prestao da postoji), što je automatski značilo bolje uslove za treninge. SAK se ni tu nije dugo zadržao, već 1958. godine, uz odobrenje Opštine Srbobran, klub se seli na drugu stranu Rajčura, gde i danas atletičari treniraju.

Kvalitetniji rad sa atletičarima počinje 1960 godina, što donosi zapažene rezultate. Fernc Miškolci na prvenstvu države za mlađe juniore, osvaja 2. mesto u trci na 100 metara s preponama, Ištvan Pekalić na 400 metara s preponama takođe osvaja 2. mesto u državi. Peter Fulajtar je bio poznat bacač koplja i kugle, na pokrajinskim i republičkim takmičenjima, dok su od 1963. do 1968. atletičari iz Srbobrana bili nepobedivi u skoku s motkom.

Na takmičenju u Kraguljevcu SAK-ovci kući odnose sva tri odličija u trci s preponama, Ferenc Miškolci je bio prvi, drugi Ištvan Fulajtar, a treći Ištvan Kabač. U to vreme je Milan Nižinić iz Novog Sad, član Vojvodine, bio jedan od najboljih sportista SFRJ, a u stopu su ga na rang listi sledili pomenuti Srbobranski atletičari.

Tutorov Vera je 1970. bila preponašica SAK-a, prvakinja Vojvodine i Srbije. Tih godina se pojavljuju nove mlade nade kluba, Jovan Šarčev je bio 2. u pokrajini na 5 i 10 hiljada metara, Dušan Srdanov je na 100 i 200 metara sprint, bio jedan od najboljih trkača u Vojvodini.

Devedesetih godina Čongor Pinter (sportista godine u Srbobranu) i Zoltan Čuzdi su bili 2. u bacanju diska na državnom takmičenju, Robert Molnat 2. mesto u državi na 100 metara sprint, Igor Radosavljević 2. mesto u državi u skok u dalj, Svetozar Đuđić u Mariboru 2. mesto u bacanju koplja, Ištvan Papp odlični rezultati na 100 i 200 metara, kao i u štafeti 4 puta 100, Blanka Kovač je bila 2. u skoku u dalj na državnom takmičenju, Borivoj Stanaćev skok u vis 2. mesto u državi. Andrea Šendula je bila prvakinja Vojvodine u skoku u vis, dok je Lidiju Fulajtar bila državna rekorderka u bacanju koplja, za uzrast pionirki. Ubornji Mirosla-Bata prvak Srbije u bacanju koplja, Požar Robert prvak Vojvodine na 100 metara prepone, Medurić Ivica 300 sprint, Mijić Zoran skok u dalj i vis, Sadžakov Vladislav 1.000 metar.

Između 1997-2004. godine, braća Paška, Imre i Zoltan, imali su odlične rezultate na svim nivoima takmičenja. Imre je bio član štafete 4 puta 100 metara, u Novom Sadu su osvojili 1. mesto, a u Beogradu 2. mesto u SR Jugoslaviji. Zoltan Paška bio je nepobediv na 100 metara i u skoku u dalj, te je u tim disciplinama 2003. postao prvak Srbije, čime je zaslužio mesto u državnoj reprezentaciji.

Od početka dvehiladitih klub uspeva da opstaje, postoje zapaženi rezultati i pored minimalnih uslova za rad. Laslo Tot postaje prvak Vojvodine u bacaju koplja, Bela Baliž – bacač diska i kugle, postaje prvak Vojvodine i 2. u Srbiji, Tojzan Bela, Juhas Lorand 1. i 2. mesto u Srbiji u bacanju kladiva i diska, Serfeze Livia prvakinja Srbije i Tojzan Bela prvak Srbije u bacanju vorteksa.

Danas je najistaknutija atletičarka Srbobranskog atletskog kluba Đurđina Čobanov, ona je u poslednjih godinu dana nanizala vredne medalje u bacačkim disciplinama: 3. u državi u disciplini bacanje kladiva od 4 kilograma (U20), 2. mesto na KUP-u Srbije za seniorke u disciplini bacanje kladiva od 3 kilograma, 2. mesto u Srbiji za mlađe juniorke u disciplini kladiva od 3 kilograma, srebro na bacačkom mitingu u Mađarskoj i više zlatnih medalja na prvenstvima Vojvodine.

Srbobranski atletski klub uvek rado prihvata nove članove, decu i mlade željne dokazivanja na stazama i terenima širom Vojvodine, a što ne i šire. Dovoljno je kontaktirati trenera: 060 3000 982 – Imre Paška.

Kraljica sportova čeka nove srbobranske šampione!

Facebook Komentari