Fudbalski klub Srbobran

Fudbalski klub Srbobran

Proleterska bb, Srbobran

0698434036

Fudbalski klub Srbobran čuva tradiciju igranja ove sportske discipline više od 100 godina, imena su se menjala tokom decenija, ali se fudbal u Srbobranu igrao sa jednakom strašću, što je i danas slučaj.

Fudbalski klub Srbobran

Klub danas broji više od 120 fudbalera u različitim uzrastima, sa 4 takmičarske selekcije i školicu fudbala, čime može da se pohvali malo koji klub iz manjih mesta u Srbiji, čak i brojni iz gradskih sredina nemaju takve kapacitete.

kadeti fk srbobran
kadeti FK Srbobran

Tokom poslednjih 5 godina fokus uprave i struke u klubu je sa seniorskog fudbala prešao na razvoj mlađih kategorija igrača. Trenutno sa decom rade 4 trenera, a uslovi za ostvarivanje kvalitetnog trenažnog procesa su tokom poslednjih godina dovedeni do zavidnog nivoa. Pored glavnog terena koji je dobio nove tribine, semafor i zastakljenu svečanu ložu, deci su dostupna još dva pomoćna terena. Klupske prostorije su potpuno renovirane: kancelarija, svlačionice, kupatila i toaleti, sve je dovedeno u stanje da se članovi kluba mogu ponositi svojim stadionom.

Fudbalski klub Srbobran ima tehničko poslovnu saradnju sa TSC Bačka Topola, deca u školi fudbala rade po ozbiljnom programu uz nadzor ljudi iz ovog velikog kluba. Takođe, održavaju se i zajednički treninzi, deca igraju utakmice sa vršnjacima iz Bačke Topole, to im daje mogućnost da razvijaju talenat i da jednog dana možda zaigraju u tamošnjem klubu, nastupaju u Super ligi Srbije i izgrade fudbalsku karijeru.

Seniorski sastav čini dvadesetak momaka, uglavnom Srbobranaca, spoj mladosti i iskustva, trenutno nastupaju u Područnoj ligi Subotica, konstantno u vrhu tabele sa namerom da se u skorijoj budućnosti vrate u Vojvođansku ligu Sever, gde Srbobran i treba da igra, po mišljenju uprave.

Veliki ponos kluba je Memorijalni turnir “Siniša Gavrilov”, koji se već duže od decenije organizuje na stadionu u Šumici početkom juna meseca. U startu su ga igrale po 4 ekipe pionirskog uzrasta, da bi u 2024. godini turnir narastao do broja od 80 ekipa, u 6 uzrasnih kategorija, a stekao je i međunarodni karakter.

ISTORIJA: U predgovoru svoje monografije iz istorije srbobranskog fudbala, profesor Milivoje Tutorov naziva fudbal najatraktivnijom granom fizičke kulture Srbobrana. On tvrdi da je tek sa dolaskom ove igre došlo do razvitka sportskog života srbobranske omladine. Mnogi meštani tvrdili su da je prva fudbalska lopta zaskakutala sentomaškim sokacima i poljanama davne 1909. godine. ne zna se, nažalost, ko ju je i odakle doneo, ali je sigurno da su je ubrzo svi zavoleli.

Ipak prvi fudbalski klub osnovan je tek u julu 1921. pod imenom Srbobranski nogometni klub, ili skraćeno SNK. Prvi predsednik kluba bio je Velja Šijačić, prepoznao je brže od ostalih lepu budućnost koju će ova igra imati i sa drugarima je osnovao klub za sport koji voli. Klub dugo nije bio deo nekog takmičenja, ali je svakog vikenda imao pripremljenog protivnika, jer su svi želeli da se oprobaju protiv ekipe koja je brzo postala poznata po lepoj i brzoj igri. Najveći uspeh tog vremena bio je nerešen rezultat sa novosadskom Vojvodinom 1:1, koja je bila respektabilan klub Kraljevine Jugoslavije. Utakmica je odigrana na starom Vašarištu juna 1922. godine, a zanimljivo je da je na poluvremenu vodio SNK sa 1:0.

Od tada se fudbal u Srbobranu počeo shvatati ozbiljnije. SNK je 1925. godine prerastao u Srbobranski Atletski klub – SAK. Tokom jednovekovne istorije osnovano je više fudbalskih klubova i sportskih udruženja u Srbobranu: Radnički sportski klub 1927, SK Srbobran 1938, FK Napredak 1949, FK Bačka 1958. godine, a 8. marta 1967. registrovan je FK Elan. Taj fudbalski klub ostaje upamćen kao najuspešniji, a njegovih dostignuća sećaju se Srbobranci i danas. FK Elan se takmičio u Drugoi ligi, grupa sever. Najveći domet je bio 1954. godine kada se došlo do šesnaestine finala Kupa Maršala Tita.

Klub je iznedrio velike fudbalske asove, od kojih je najpoznatiji Josip Pirmajer, proslavljeni fudbaler Partizana i član ekipe koja je 1966. godine igrala u finalu Kupa evropskih šampiona. Bio je i državni reprezentativac SFRJ, a kasnije trener u klubu Elan. Na žalost, zbog brojnih problema koji su zadesili FK Elan dolazi do njegovog raspuštanja 2008. godine. Iste godine oformljen je novi klub, pod imenom Fudbalski klub Srbobran, naslednik stogodišnje tradicije i zalog za budućnost fudbala u našem mestu.

Katai otvorio teren u svom Srbobranu
Aleksandar Katai sa pionirima FK Srbobran

Danas je srbobranski klub posvećen obrazovanju i razvoju mlađih generacija, budućih igrača koji će nastaviti stopama Josipa Pirmajera, ali i Katai Aleksandra, još jednog proslavljenog Srbobranca, igrača Crvene Zvezde i reprezentativca Republike Srbije.

Branislav Nedimović – potpredsednik FSS, Nemanja Perendić – predsednik FK Srbobran, i Slobodan Subić – direktor CST Srbobran.

Klub danas vodi predsednik Nemanja Perendić, trener prvog tima je Dragan Matarugin, koji radi i sa decom, uz još 3 trenera, a to su: Borislav Stanaćev, Marko Sekulić i Aleksandar Šijačić.

Facebook Komentari