U organizaciji srbobranskog Mesnog odbora Socijalističke partije Srbije, gost u našem mestu bio je nekadašnji premijer Srbije Nikola Šainović.
Teme na tribini su bile: lik i delo bivšeg predsednika države Slobodana Miloševića, izazovi vremena i jugoslovenska kriza, a sama se nametnula i tema geografskog i političkog položaja našeg naroda i države kroz istoriju a sve provučeno kroz prizmu kosovskog pitanja.Uvodničar u ovo veče namenjeno otvorenom razgovoru o nama ne tako davnoj istoriji, bio je predsednik opštinskog odbora SPS-a, gospodin Zoran Mladenović. On nam je predstavio svoje goste na bini Malog pozorišta, rekao par reči o njima kao i o temama koje su planirane da budu razmatrane, pri čemu je pozvao i prisutne građane u publici da se slobodno uključe u razgovor. U sali je bilo prisutno sedamdesetak naših građana, kojima su ova tema i prisustvo gospodina Šainovića bili zanimljivi.Pored bivšeg premijera, gost je bio i predstavnik Udruženja građana “Sloboda“ koja čuva uspomenu na pokojnog predsednika Slobodana Miloševića i bori se, kroz izdavačku delatnost, da spere ljagu sa njegovog imena i dela. Ovom prilikom Udruženje je predstavilo tri svoje knjige koje svaka ponaosob govore o borbi Miloševića i njegovih saboraca, iz tadašnje vlasti, da sačuvaju narod i zemlju od stradanja koliko je to moguće. Nama najzanimljiviji naslov bio je “Anatomija srpskog ubistva”, knjiga koja govori o tome kako je u Haškom zatvoru ubijen Slobodan Milošević, a pritom je cela priča argumentovana pisanim dokazima i svedočenjima.Kako je već spomenuto, okosnica kompletne priče na tribini u sredu veče, nila je o Kosovo. Kosovski problem po mišljenju Nikole Šainovića postoji od uvek, a samo je bilo pitanje političke klime u određenim istorijskim trenucima, da li će ono biti u granicama srpske države ili ne. Po okončanju oba svetska rata velikim silama je odgovaralo da na Balkanu postoji velika država, u kojoj je naravno srpki faktor nosio prevagu, zbog brojnosti. Ali je od uvek, mišljenja je gospodin Šainović, postojao samo jedna motiv velikih sila kroz istoriju kad je jugoistok Evrope u pitanju, a to je usitnjavanje država i na taj način ućutkavanja većih naroda, kako ne bi predstavljali pretnju ostvarenju nekih ciljeva moćnika. Danas je taj cilj gušenje uticaja Rusije u Evropi, te je samim tim potrebno ugušiti i svaki oblik podrške toj državi, a naša domovina od uvek u tome prednjači.Nakon dužeg izlaganja svojih stavova, glavni gost je rado razmenjivao mišljenja i sa pojedinim posetiocima iz publike, koji su svedoci ratova devedesetih i želeli su da kažu o ovoj temi nešto, a ponajviše podstaknuti ličnim iskustvima.
Svakako je bilo zanimljivo čuti svedočenje čoveka koji je bio jedan od ključnih ljudi naše države u teškim godinama ratova, koje kako sam kaže nisu mogle da se izbegnu jer su velike sile želele da se to tako desi.