Profesor fotografije sa 40 godina rada sa studentima, prvo na Akademiji umetnosti u Novom, Sadu, zatim na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, Branimir Karanović, predstavio se sinoć srbobranskoj publici samostalnom izložbom fotografija, čiji je domaćin Ustanova kulture Dom kulture Srbobran.

Galerijski prostor ispunjen je delima nastalim u poslednje dve godine, koja su objedinjene pod imenom “Novi kvadrati”. Izloženim fotografijama je zajednički likovni karakter, dok se po motivima razlikuju i oni sami nisu u prvom planu. Takozvano “vađenje” motiva izvan konteksta je u fokusu svih prikazanih dela, jer na taj način posmatrač na slici može da prepozna i stvari kojih nema, u pokušaju da razazna šta je zaista fotografisano.

“Bavim se fotografijom i grafikom, a moja grafika je specifična po tome što sam ja u nju uveo svoju fotografiju, još sedamdesetih godina prošlog veka kad je to bilo vrlo interesantno u svetu, ali kod nas ne baš zastupljeno. Danas je sve to mnogo lakše raditi, digitalna fotografija i pogotovo digitalna štampa, olakšali su proces. Takva vrsta štampe je sama po sebi još uvek grafika, vrsta umetničkog izražaja u kom se ja i dalje pronalazim. Moje fotografije se zato i razlikuju od mojih kolega, jer izgledaju kao grafike, po kompoziciji, valerskim vrednostima i apstraktnim odnosima crnih i belih površina, koje ja nazivam grafizmi.

Lično volim takvu fotografiju, ona naravno nije samo po sebi apstrakcija već predstavlja realan pejzaž. ili neku mrtvu prirodu, ali je tako napravljena da se u prvi mah ne prepoznaje šta je prikazano, deluje da je samo igra svetlosti i tame, dok se ne potrudite da razlučite šta je zaista pred vama. Tako ja spajam ove dve umetnosti i uživam u tome. Kreativnost sam nasledio od oca koji je takođe bio profesor 40 godina, ali samo grafike, a ja sam želeo da ne ponavljam ono što je on radio i zato sam izabrao fotografiju. Ipak, fotografija se vratila grafici, a i ja sam proveo radni staž na fakultetu u radu sa mladim umetnicima”, uz osmeh daje zaključak svog životnog i stvaralačkog puta, Branimir Karanović.

Dobrodošlicu u Srbobran i Dom kulture, umetniku je poželela direktorica ove ustanove, Julkica Popović, dok je izložbu otvorio umetnički fotograf Rajko Karišić, koji je za prikazana dela imao samo reči hvale. “Branimir Karanović je svojim višedecenijskim stvaralaštvom, ali i obrazovanjem novih generacija umetnika, zaslužio visoko mesto u kulturi ove države, pa i van granica Srbije. Kad su u pitanju njegovi večeras izloženi radovi, za mene su oni jedan praznik za oči. Prvo jer su fotografije prikazane u formi koju ja izuzetno cenim i primenjujem, a to je kvadratna forma. Zatim tu je prisutna apstrakcija, koja je u fotografiji vrlo poštovana, a ne može se ne primetiti da Karanović kroz svoj objektiv svet gleda na jedan drugačiji način. Drugačiji od većine prosečnih ljudi, ali i različito od svojih kolega”, rekao je Karišić, ne krijući svoje divljene.