U susret Petrovdanskim kasačkim trkama

06. jula 2019.

Mesto: Nadalj, Srbobran, Turija

Kategorija: Konjičke trke, Sport

Ovogodišnja manifestacija „Petrovdanske Svečanosti“ koja će trajati od 7. do 14. jula, okuplja pod svoje okrilje različita dešavanja, a među njima i jedno tradicionalno sportsko takmičenje. Naime, 13. jula će na hipodromu konjičkog kluba „Vranac“ biti održane 15. po redu „Petrovdanske trke“, koje će okupiti bar 100 grla iz cele države.

Petrovdanska trka spada među tri najveća kasačka takmičenja u Srbiji, što privlači veliki broj odgajivača da dođu u Srbobran i predstave svoja najbolja grla i vozače. Termin održavanja trka, subota 13. jul, malo je neobičan jer se takmičenja ovog tima uglavnom održavaju nedeljom. Po rečima našeg sagovornika na ovu temu, gospodina Žarka Simina, novog predsednika konjičkog kluba „Vranac“ iz Srbobrana, trka je morala biti pomerena za subotu, jer su u nedelju održava velika trka u Beogradu, „Galopski Derbi“, pa kako takmičari ne bi morali da biraju na koju će ići, izašlo im se u susret.

„Pored ‘Ljubičevskih konjičkih igara’ i ‘Subotičke dužijanse’, naše ‘Petrovdanske trke’ su najkvalitetnije kasačke trke kod nas, i svi žele da na njima učestvuju i pokažu ono najbolje iz svojih štala. Ono na šta Srbobranci mogu biti ponosni, je da pored subotičkog, imamo najuređeniji hipodrom u Srbiji. Početkom proleća imali smo malo problema, ali zahvaljujući Mesnoj zajednici, sada su travnate površine oko staze pokošene, a i mi konjari pomažemo da se ukloni smeće, koje naši nesavesni građani bacaju svuda po hipodromu. Ovom prilikom apelujem na ljude koji odlaze na hipodrom da ne ostavljaju za sobom praznu ambalažu od pića, kako bi smo taj prostor zadržali čistim. U pitanju je zaista velika površina, preko 10 hektara“.

„Ono što je najvažnije, jeste da će taj 13. jul biti pravi praznik konjičkog sporta, da će doći mnogo ljudi iz svih krajeva zemlje, a ja kao predsednik kluba koji je domaćin takmičenja, pozivam naše sugrađane da tu subotu poslepodne provedu na hipodromu sa svojom porodicom. Imaćemo 10 trka, od čega dve memorijalne koje nose imena naših značajnih ljudi koji su proslavili konjički sport u Srbobranu: ‘Lazar Panković’ i ‘Duško Ćosin’. Trka koja nosi ime tragično nastradalog Lazara Pankovića, postoji jer je taj čovek mnogo učinio za naš klub i podigao ga na jedan viši i kvalitetniji nivo. Drugi memorijal, posvećen je čoveku koji je bio vlasnik najtrofejnijeg grla iz Srbobran ikada. Konj Duška Ćosina, čuveni Firentin, osvojio je sve što se moglo osvojiti. Ukopni fond nagrada je 700.000 dinara, koji su nam pomogli da sakupimo lokalna samouprava i mnogobrojni sponzori. Glavna Petrovdanska trka ove godine će se trčati u jednom hitu, jer smo stazu malo produžili na 2100 metara, kako bi bilo zanimljivije za publiku. Takođe, startne pozicije će se određivati žrebom, a ne po broju osvojenih bodova, da bi bilo pravednije i kako bi svi imali iste šanse. Još jedna stvar kojim naš klub može da se pohvali ove godine, je da imamo čak 4 konja iz Srbobran koja će učestvovati u kvalifikacijama za Derbi, trku u kojoj svaki konj može da učestvuje samo jednom u životu, kada napuni 4 godine. Taj broj konja nikad do sad nismo imali u Derbiju, jeste da se smanjio broj konja u klubu, ali je kvalitet podignut i dolazi do izražaja. Već sada se pokazao kao dobar konj ‘Ifa te’ Vujanović Željka, kao i ‘Paladino’ Sremački Stevana, i ‘Kinder Star’ u vlasništvu Ric Roberta, kog trenira mladi Topalov Aleksandar. Od njih se dosta očekuje, i jedni su od favorita za osvajanje nagrada“, rekao nam je predsednik konjičkog kluba „Vranac“, Žarko Simin, i poručio da, konjički sport treba voleti, jer za ljude koji vole životinje to je jedan od najlepših sportova.

Klub je u zadnje vreme postao bogatiji i za par mladih članova, momaka koji su uzeli mlade konje i sa njima dobro rade. Po kvalitretu konja Srbija zauzima visoku poziciju u Evropi, ali su nam nagrade po partijama vrlo male, zbog čega ovaj sport nije isplativ i u njemu uglavnom učestvuju entuzijasti koji to mogu sebi da priušte. S obzirom da je konjički klub „Vranac“ u zadnjih 6 godina proglašavan čak 4 puta za najbolji klub u Srbiji, sigurno je da su naši ljudi kompetentni i imaju kvalitetne konje, što je još jedan razlog da se u subotu od 15:00 časova svi okupimo oko staze hipodroma i uživamo u tom kvalitetu.

Facebook Komentari