28. oktobar mogao da ostane zabeležen kao datum kada su kazaljke pomerene poslednji put, jer kako stvari stoje više od 80% građana Evropske Unije želi da se pomeranje sata ukine, a mi kao zemlja u integraciji sledimo njihove primere.
Volja naroda će očigledno nadjačati sve argumente kad je računanje vremena u pitanju, jer kako saznajemo ogromna većina ljudi izjasnilo se protiv pomeranja sata dvaput godišnje. U najvećem “onlajn” istraživanju u istoriji Unije sprovedena je anketa koja je trajala od 4. jula do 16. avgusta i u kojoj je učestvovalo oko 4,6 miliona ljudi. Iako zvaničnici EU napominju da anketa nije referendum i da o ukidanju pomeranja sata treba da se izjasni evropski parlament, čini se da je letnjem računanju vremena došao kraj. Više uticajnih članica, uključujući Finsku, Švedsku i Poljsku, aktivno se zalaže za to.
Letnje računanje vremena uvedeno je osamdesetih godina prošlog veka, kako bi tokom letnjih meseci dan duže trajao. Kao glavni motivi navođeni su štednja struje i bolja produktivnost radnika. Od 2002. pomeranje časovnika regulisano je na nivou EU. Za razliku od dela Severne Amerike i Evrope, većina drugih zemalja to nije nikad ni radila i oni koriste standardno, odnosno, prirodno vreme.