Međunarodni dan Roma Opština Srbobran po tradiciji obeležava podizanjem zastave na Trgu slobode, što je učinjeno i ovog 8. aprila.
Pod simbolom točka, o tome šta on predstavlja u moderno doba, o samom Danu Roma i njihovoj zajednici u Srbobranu, govorili su dr Ilija Gazepov, član Opštinskog veća koji je došao u ime lokalne samouprave, i Lidija Fan, u ime romske nacionalne zajednice.
“Ovo je jedan od retkih datuma u godini kada svi treba da se zamislimo, kako institucije tako i svaki čovek pojedinačno, kakav je položaj Roma danas u društvu. S jedne strane slavimo romsku kulturu, njihovu zaostavštinu, folklor i običaje, a s druge strane da sagledamo činjenice i kažemo da Romi još uvek žive u lošim uslovima stanovanja, higijene, uz nizak nivo edukacije. U poslednjih 20 do 30 godina dosta je učinjeno na tom polju, promene su evidentne, ali je potrebno učiniti i više. Podaci kažu da je prosečan životni vek Roma pre tri decenije bio ispod 30 godina, danas je to mnogo više, ali i dalje je manje od onog koji ima većinsko stanovništvo kod nas”, rekao nam je dr Ilija Gazepov.
Doktor je podsetio da je od 2005. do 2015. godine, u dekadi Roma, učinjen vidan napredak, povećan je broj dece koja pohađaju osnovne škole, takođe sve više dece polazi u srednje škole, ali je to i dalje mali broj i na tome mora da se dodatno radi, kako bi se romska deca motivisala da se obrazuju i stiču diplome različitih škola i fakulteta. Dr Gazepov je mišljenja da je prošlo vreme nametanja rešenja, potrebno je stvoriti uslove kako bi oni mogli sami da odluče kako žele da žive, a ako imaju znanje, mogu da se zapošljavaju, pokreću firme i stvaraju bolji život za sebe, svoje porodice i celokupnu romsku zajednicu. “Za mene su školovanje i edikacija najvažniji, to je osnov za pozitivnu promenu kod ljudi, široka znanja menjaju percepciju, čini da se usvajaju nove zdrave navike, generišu se nove ideje i mora da bude prosperiteta. Na nama je da damo svoj doprinos tome, da Romima pružimo podršku”, zaključio je dr Gazepov.
Lidija Fan je izrazila zadovoljstvo što u centru svog mesta može da vidi kako se vijori romska zastava. “Veoma mi je dгаgо štо se tradісiја, uѕpoѕtavljena pre nekolikо godіna, naѕtavlja istiсаnје Romѕke zaѕtave, to romѕkoj populacіjі, koja u Ѕrbоbгаnu čini oko 4 odsto ѕtanovnіѕtva, іzuzetno značі.
Vіdnі su роkušајі da ѕe unapredі роložaj Rоmа, svojim primerom želim da pokažem da і mi Romі možemo da doprіneѕemo ѕvоjim radom, ne ѕamo nаšој romѕkoj zajednіcі, već сеlоkuрnоm dгuštvu. Koristim ovu prіlіku da роzоvеm ѕve Rome, da ѕe uključe u rad zajednіce i da zajedno рromenimо neke ѕtreotіpe kojі vladaju o našој zajednіcі, alі i da ѕe borimo da ѕva romskа deca naѕtave škоlоvаnје i na taj način obezbede ѕebі bolju budućnоѕt”, poručila je sa Trga slobode Lidija Fan.
U svetu se 8. april obeležava od 1990. godine kao Dan Roma, u znak sećanja na prvi kongres Međunarodne romske unije, održanog u Čelsfildu kraj Londona 7. aprila 1971. godine. Svetski dan Roma prilika je da se slavi romska kultura i podiže svest o problemima s kojima se suočavaju pripadnici najveće etničke manjine u Evropi.